لوگو سایت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سئو المنتور: چگونه سایت المنتوری خود را بهینه کنیم

سئو المنتور
4.5/5 - (19 امتیاز)

بهینه سازی سایت برای موتور های جستجو (SEO) به منظور ایجاد ترافیک بیشتر، افزایش نرخ تبدیل و همچنین معرفی برند صورت می گیرد.

خوشبختانه به لطف یکپارچه سازی المنتور با هر دو افزونه Yoast SEO و افزونه Rank Math، ارتقا رتبه در موتور های جستجو بیش از هر زمان دیگری آسان شده است. شما می توانید از این دو افزونه محبوب سئو برای انجام تغییرات و بهینه سازی های سایت، مستقیما از داخل المنتور اقدام کنید.

در این مقاله، با جنبه های مختلف سئو مانند سئو داخلی و سئو فنی آشنا خواهیم کرد. سپس در مورد نحوه چگونگی استفاده از المنتور و انتخاب یکی از دو افزونه Yoast SEO و Rank Math می پردازیم.

بخوانید: 5 تا از بهترین افزونه های سئو وردپرس برای افزایش رتبه سایت

سئو چیست؟

سئو یک روش بازاریابی بوده که هدف آن، بهبود موقعیت رتبه بندی سایت در موتور های جستجو می باشد. بر خلاف تبلیغات کلیکی (PPC)، بازاریابی از طریق ایمیل و تبلیغات در شبکه های اجتماعی سئو ترافیک ارگانیک را هدف قرار می دهد.

ترافیک ارگانیک شامل بازدیدکنندگانی است که از طریق موتور های جستجو به وب سایت شما می رسند. طبق گفته کارشناسان سئو در سایت BrightEdge، بیش از 53 درصد کل بازدید وب سایت از طریق جستجو ارگانیک حاصل می شود.

با بالا رفتن رتبه سایت در موتور های جستجو، می توانید بازدید ارگانیک را به میزان قابل توجهی افزایش دهید. صفحه اول گوگل، 95 درصد ترافیک وب را در بر میگیرد. همچنین 5 نتیجه اول، دو سوم کل کلیک ها را به خود اختصاص می دهد. حتی با سرمایه گذاری روی این کار برخی وب سایت ها تا 2600 درصد افزایش بازدید داشته اند.

برخی مطالعات نشان می دهد، سرمایه گذاری روی سئو (ROI) بازده بیشتری نسبت به استراتژی بازاریابی پرداختی دارد. حدود 70 تا 80 درصد چشم افراد، گزینه های دارای تبلیغ (AdWords) را نادیده گرفته و جستجو های ارگانیک را بررسی می کنند.

یک استراتژی موفق در سئو، شامل طیف وسیعی از عناصر است. این موارد شامل:

 • رسیدگی فنی
 • کیفیت محتوا
 • بررسی و بهینه سازی سرعت سایت
 • رعایت توصیه های Google

در این مقاله، ما روی دو جنبه سئو با استفاده از صفحه ساز المنتور تمرکز خواهیم کرد:

 1. سئو فنی – Technical SEO
 2. سئو داخلی – On-page SEO

سئو فنی

سئو فنی به موتور های جستجو برای خزیدن (crawl) و ایندکس (index) کمک می کند. هر زمان کاربری در Google جستجویی انجام دهد، اگر محتوای شما مطابقت خوبی با درخواست داشته باشد، در نتایج جستجو کاربر نشان داده می شود.

با بهینه سازی سئو فنی خود، می توانید اطمینان داشته باشید صفحات و محتوای شما به خوبی ایندکس شده و به سرعت در دسترس قرار خواهند گرفت.

الگوریتم گوگل به شکلی تنظیم شده تا مرتبط ترین نتجیه در لینک شماره 1 نمایش داده شود.

به همین دلیل قرار گرفتن سایت شما به لینک شماره 1 در نتایج گوگل، میزان نرخ کلیک (CTR) را به بیش از 53 درصد افزایش می دهد. با تکمیل سئو فنی سایت خود، می توانید شانس خود را برای دریافت رتبه 1 امتحان کرده و تعداد کلیک بیشتری دریافت کنید.

چک لیست سئو فنی برای کاربران المنتور

سئو فنی دارای بسیاری از جنبه های فنی است. اما لازم نیست پیچیده کنیم، در اینجا چک لیست ساده ای را برای بهینه سازی سئو فنی قرار می دهیم.

1. لینک های خروجی

لینک های خروجی، لینک های ارسالی از وب سایت شما، به سایت دیگری هستند. با ایجاد لینک های خروجی، می توانید به موتور های جستجو کمک کنید تا از ارتباط سایت شما با دیگر سایت ها مطلع شوند.

لینک های خروجی ممکن است به صورت مستقیم سئو سایت شما را تقویت نکند، اما می تواند تجربه کاربران را بهبود بخشیده و اعتبار سایت را افزایش دهد.

با انتخاب هر ویجت در المنتور، می توانید در بخش پیوند، آدرس سایت مورد نظر را وارد کرده تا ویجت را به یک لینک خروجی تبدیل کنید:

سئو المنتور - لینک های خروجی

به این نکته توجه کنید که برای استفاده از لینک های خروجی، باید به منابع قابل اعتماد اشاره کنیم.

2. لینک های داخلی: محتوای قدیمی

گوگل از لینک های داخلی برای تعیین اهمیت یک صفحه استفاده می کند. علاوه بر این، لینک های داخلی به کاربران کمک کرده تا سایر مطالب و بخش های مرتبط در سایت شما را پیدا کنند.

هنگام ایجاد یک محتوای جدید، هوشمندانه اس به محتوای قدیمی خود لینک دهیم. این کار در المنتور به راحتی قابل انجام است.زمانی که در هنگام ایجاد یک پیوند هستید، المنتور به صورت خودکار محتوالی مربوطه را پیشنهاد می دهد:

سئو المنتور - لینک های داخلی

توجه به این نکته مهم بوده که لینک های خراب تاثیر منفی بر روی سایت شما خواهند داشت. بنابراین پس از ایجاد لینک های داخلی، توصیه می کنیم سلامت لینک ها را با نرم افزاری مانند Screaming Frog’s SEO Spider بررسی کنید.

3. لینک های داخلی: محتوای جدید

در هنگام ایجاد لینک های داخلی، فراموش نکنید محتوا های قدیمی خودتان را با لینک دادن به محتوای جدید بروزرسانی کنید.

به عنوان مثال اگر در حال نوشتن مقاله ای در مورد بهترین افزونه های سئو برای وردپرس هستید، می توانید محتوای قبلی که دارای عبارات بهینه سازی موتور های جستجو هستند را انتخاب کرده و به نوشته جدید لینک دهید.

4. سرعت سایت

گوگل از سرعت صفحه به عنوان عامل رتبه بندی در نتایج جستجو در حالت های دسکتاپ و موبایل استفاده می کند. اگر می خواهید رتبه بالایی کسب کنید، ضروری است وب سایت شما در تمامی دستگاه ها عملکرد خوبی داشته باشد.

برای آزمایش عملکرد سرعت سایت خود، توصیه می کنیم از ابزار هایی مانند Pingdom, GTmetrix, یا Google PageSpeed Insights استفاده کنید.

بخوانید: بهترین روش های اجرای تست سرعت سایت

سئو المنتور - سرعت سایت

آزمایش سرعت سایت به صورت منظم به شما کمک می کند قبل از بروز مشکل و ایجاد خطا در سئو، مشکلات را شناسایی و برطرف کنید.

5. Robots.txt

فایل robots.txt سایت شما، دستورالعمل هایی را برای خزنده های موتور جستجو ارائه می دهد. می توانید با استفاده از این فایل، مشخص کنید خزنده ها به کدام قسمت از سایت شما دسترسی داشته باشند.

اگر فایل robots.txt شما به درستی پیکربندی نشده باشد، می تواند از ایندکس شدن سایت شما در موتور های جستجو جلوگیری کند. این می تواند تاثیرات مخربی بر روی سئو سایت شما بگذارد.

با استفاده از افزونه های سئو می توانید بررسی کنید آیا این فایل به درستی کار می کند. در تصویر زیر با استفاده از افزونه Yoast SEO فایل robots.txt را ویرایش می کنیم. برای دسترسی به این فایل از پیشخوان وردپرس تب سئو را زده و در قسمت ابزار ها ویرایش robots.txt  را بزنید:

سئو المنتور - ویرایش robots.txt

در این قسمت افزونه Yoast SEO فایل robots.txt را نشان داده و می توانید هر تغییری را که لازم داشتید انجام دهید.

اگر از افزونه Rank Math استفاده می کنید، برای ویرایش این فایل به مسیر Rank Math تنظیمات عمومیویرایش Robots.txt رفته، سپس تغییرات لازم را انجام دهید:

سئو المنتور - ویرایش robots.txt

ربات های خزنده، با مقدار مجاز خزیدن یا به اصطلاح بودجه خزیدن (crawl budget) شناخته می شوند. به طور مثال می توانید از فایل robots.txt برای مخفی کردن بخش هایی از سایت خود برای خزنده های موتور های جستجو استفاده کرده تا بودجه خریدن برای بخش های مهم سایت شما صرف شود.

سئو داخلی چیست؟

بگذارید با این مثال شروع کنیم که شما برای طراحی یک صفحه لندینگ تلاش زیادی کردید، ولی متاسفانه اگر Google از محتوای آن غافل باشد هر چه قدر هم عالی کار کرده باشید در نتایج جستجو ظاهر نمی شود.

سئو داخلی به کلیه مواردی که به موتور های جستجو کمک می کند تا هدف محتوای هر صفحه را به درستی درک کنند گفته می شود.

چک لیست سئو داخلی برای کاربران المنتور

در این چک لیست، روند بهینه سازی سئو داخلی با استفاده از صفحه ساز المنتور را بررسی می کنیم. این کار با یکپارچه شدن افزونه های معروف سئو مانند Yoast SEO و Rank Math آسان تر شده است.

1. بهینه سازی اسنیپت

اسنیپت نمایانگر هر صفحه در نتایج جستجو است. با استفاده از 2 افزونه Yoast SEO و Rank Math، می توانید مستقیما در المنتور، اسنیپت خود را ایجاد کنید.

سئو المنتور - Snippet Optimization

اگر افزونه Rank Math استفاده می کنید، از منو SEO در ویرایشگر المنتور می توانید به این بخش دسترسی داشته باشید:

سئو المنتور - Snippet Optimization

در ادامه تمامی عناصر اساسی برای ایجاد یک اسنیپت مناسب در سئو را توضیح خواهیم داد.

2. عنوان سئو

عنوان سئو در واقع همان عنوان متا گفته می شود. عنوانی که برای صفحات در نتایج جستجو ظاهر می شود. گوگل هنگام تعیین محتوای صفحه، این عنوان را مورد توجه قرار می دهد.

برای شروع، عنوانی را قرار دهید که توجه مخاطبان را جلب کرده و آنها را وادار به کلیک بر روی لینک شما کند. حتما کلمات کلیدی مرتبط را در عنوان قرار دهید.

3. نامک

خط نامک یا Permalink، متن اضافی است که می توانید به URL خود اضافه کنید. این گزینه به موتور های جستجو و انسان کمک می کند تا محتوای صفحه شما را بهتر درک کنند. اگر از Yoast SEO یا Rank Math استفاده می کنید، می توانید لینک هر صفحه را در ویرایشگر المنتور ویرایش کنید:

سئو المنتور - Slug Line

برای دستیابی به بهترین نتیجه، سعی کنید از جملات مختصر استفاده کنید. به جای استفاده از Underscore از خط تیره استفاده کنید. همچنین بهتر است از حروف بزرگ، علائم نگارشی و حروف غیر انگلیسی خودداری کنید. (بهتر است از حروف فارسی استفاده نشود.)

4. توضیحات متا

برای تشویق کاربران به کلیک بر روی لینک شما، توضیحات متا باید جذاب باشد.

با استفاده از افزونه های Yoast SEO و Rank Math می توانید توضیحات هر صفحه را به صورت منحصر به فرد ایجاد کنید. اگر از Yoast SEO استفاده می کنید، می توانید به صورت همزمان چندین نوشته را به صورت گروهی ویرایش کنید.

برای این کار از پیشخوان وردپرس، تب سئو را زده و گزینه ابزار ها را انتخاب کنید. سپس گزینه ویرایش گروهی را بزنید.

سئو المنتور - Meta Description

5. اسنیپت ویژه

اسنیپت ویژه به قسمتی گفته می شود که در بالاترین بخش نتایج جستجو، در باکس جداگانه ای قرار میگیرد. هدف اسنیپت های ویژه پاسخ گویی به پرسش های کاربران به صورت آنی بوده و معمولا CTR بالایی دارند. طبق آخرین تحقیقات، اسنیپت های ویژه میزان بازدید ارگانیک را تا 667 درصد افزایش می دهند.

کنسول جستجو گوگل هیچ اطلاعاتی در مورد اسنیپت های ویژه نشان نمی دهد. بنابراین شما باید از ابزار های جانبی برای بررسی این مورد استفاده کنید. سایت Ahrefs’ قابلیت بررسی اسنیپت های ویژه گوگل را در اختیار تون قرار می دهد.

این قسمت کاملا توسط گوگل انتخاب می شود، با این حال مراحی برای قرار گرفتن سایت خود در اسنیپت ویژه وجود دارد. در هنگام تعریف محتوا، می توانید از فرمت پرسش و پاسخ استفاده کرده و تعریف دقیقی را ارائه دهید.

برای مطالعه لیست کامل و جامع سئو داخلی مقاله زیر را مطالعه کنید:

بخوانید: چک لیست سئو داخلی سایت برای المنتور

المنتور و سئو: سوالات متداول

در این قسمت متداول ترین سوالاتی که در مورد بهینه سازی سایت و المنتور مشاهده کردیم را شرح می دهیم.

آیا المنتور برای سئو خوب است؟

صفحه ساز هایی مانند المنتور می توانند در کنار طراحی صفحاتی جذاب، تاثیر مثبتی در سئو داشته باشند. صفحات جذاب باعث ماندگاری کاربران در سایت شده که برای سئو بسیار مهم است. علاوه بر این، اگر از افزونه های Yoast SEO و Rank Math استفاده می کنید، می توانید به صورت مستقیم از طریق ویرایشگر المنتور تغییرات مربوط به سئو را ایجاد کنید.

آیا المنتور سرعت سایت را کم می کند؟

المنتور یکی از سریع ترین صفحه ساز های وردپرس است. اگر بعد از طراحی با المنتور به مشکل سرعت روبرو شده باشید، ممکن است پیکربندی سایت نادرست انجام شده باشد.

کدام یکی از افزونه های وردپرس، سئو المنتور را افزایش می دهد؟

تعدادی افزونه برای سئو در وردپرس وجود دارد. به طور خاص، ما افزونه Yoast SEO و Rank Math را توصیه می کنیم. زیرا هر دو این افزونه ها با المنتور یکپارچه شده و به صورت مستقیم از ویرایشگر المنتور قابل تغییر هستند.

سئو سایت خود را با المنتور بهبود دهید

سئو برای هدایت کاربران به سایت شما ضروری است. با پیروی از نکات و تکنیک های موجود در این مقاله، می توانید اطمینان حاصل کنید که سایت شما تمامی نیاز های موتور های جستجو را برآورده کرده است.

استفاده از المنتور می تواند به بهبود سئو فنی و سئو داخلی سایت شما کمک کند. با افزونه های معرفی شده می توانید بهینه سازی های مختلفی انجام داده تا در نتایج جستجو رتبه های خوبی کسب کنید.

اگر سوالی در مورد بهینه سازی سئو دارید، در بخش نظرات با ما در میان بگذارید.

امتیاز دهید

4.5/5 - (19 امتیاز)

اشتراک گذاری

آخرین مقالات

برچسب ها

لینک کوتاه

https://elementorfa.ir/?p=137101

فهرست مطالب

12 پاسخ

 1. سلام خسته نباشید ممنون از مطلب مفید و کاربردیتون . برای صفحه هایی که با المنتور طراحی کردیم نمیشه محتوای متنی بزاریم که بتونیم با کلمه های کلیدی بهینه سازی کنیم؟ که از این لحاظ افزونها بتونن بررسی کنن. اخه قسمت محتوا رو بررسی نمیکنه یوآست و حتی از قسمت ویرایشگر متن میزاریم باز هم اخطار سئو و متن میده

  1. با سلام
   برای این کار باید یک قالب تکی نوشته ها طراحی کنید و نوشته ها را به صورت پیش فرض توسط ویرایشگر وردپرس محتوا گذاری کنید.

 2. سلام.
  عرض ادب و احترام
  دوست عزیزم درود برشما.. مطلب رو خوندم و خوب بود.
  سوالم این بود از خیلیا شنیدم… برای نوشته ها، وبلاگ المنتور سئوی سایت رو پایین میاره… خواستم نظر شما رو بپرسم…
  ممنون میشم جواب رو به ایمیلم ارسال کنید… شاید نتونستم برگردم اینجا و جواب رو ببینم
  با تشکر

  1. با سلام
   با المنتور تنها قالب ظاهری بخش نوشته ها طراحی میشه، اگر به صورت اصولی و با رعایت تگ ها طراحی کنید مشکلی در سئو نخواهد بود.

 3. سلام وقت بخیر، من هرچی کلمات کلیدی را وارد میکنیم، همش یوست در حال چرخش است. و کامل نمیشود که سبز شود

 4. خیلی به این فکر میکردم که مقالات و صفحاتی که با ادیتور المنتور ایجاد میکنیم رو چطور بهینه کنم؟
  چون با یوست داخل ادیتور رو نمیتونستم ببینم چخبره و اوضاع بهینه بودنش رو چک کنم
  من صبحانه‌م شده المنتور فا دمتون گرم

 5. سلام خداقوت
  من رنک مث رو که نصب کردم البته پرو رو
  به یه مشکل بدی خوردم
  اونم این بود که پیشخوانم به شدت کند شد
  راه حلی براش هست که درستش کنم؟

 6. چرا رنک مث رو با یواست در یک سطح معرفی کردید اونم تازه برای المنتور که اصلا دلیل محبوبیت رنک مث سازگاریش با المنتور بود

  1. با سلام
   هر دو افزونه به صورت کامل با المنتور سازگار شده اند. همچنین از نظر کارایی هر دو افزونه در یک سطح هستند. فقط بسته به نیاز می تونید از بین این 2 افزونه یکی را انتخاب کنید.

   1. به نظر من رنک مث خیلی امکانات بیشتری داره و بهتره.
    البته یه بدی که داره، ریداکت نداره!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *